Pályázat azonosítószáma: TOP-1.2.1-15-TL1-2016-00014
Pályázat címe: Komplex ökoturisztikai fejlesztés a dalmandi kastélyban
Kedvezményezett neve: DALOVA Dalmandi Lovasok és Vadászok Egyesülete
Szerződött támogatási összeg: 231.898.244 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt tényleges befejezési dátuma: 2020.10.31.
Projekt tartalmának bemutatása:
DALOVA Dalmandi Lovasok és Vadászok Egyesülete 2016.05.02 napon támogatási kérelmet nyújtott be a Terült-és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül a Nemzetgazdasági Minisztérium, mint Támogató által meghirdetett 'Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés' felhívásra. A Projekt címe: 'Komplex ökoturisztikai fejlesztés a dalmandi kastélyban'. A projekt azonosító száma: TOP-1.2.1-15-TL1-2016-00014.
A projekt tervezett kezdési dátuma: 2017.11.01.
A Dalmandon szép természeti környezetben található volt Eszterházy Kastély (Kúria) teljes körű felújításával egy új komplex ökoturisztikai szolgáltató központ kerül kialakításra. A beruházó DALOVA Dalmandi Lovasok és Vadászok Egyesülete elkötelezett abban, hogy a mai fiatalok megismerkedjenek az igazi természeti értékkel, az őket körülvevő természeti kincsekkel, és egyben célja, hogy a diákok gyakorlati ismereteket szerezzenek a térség élővilágáról. A Dombóvári járás településeinek több mint kétharmada által támogatott fejlesztés jól illeszkedik a már meglévő térségi turisztikai attrakciókhoz (Gunaras Gyógy-és Termálfürdő, Tamási Gyógyfürdő, Gyulaj Zrt. Tamásiban található vadasparkja, Kocsolai Vendégház, Várongi Panzió, stb.) A fejlesztés eredményeképpen egy új ökoturisztikai központ jön létre, melyben a már meglévő turisztikai attrakciókat kiegészítő, azokra épülő, illetve szinergiában megvalósuló új attrakció jön létre, ezzel is szélesítve a térség turisztikai kínálatát. A fejlesztés eredményeképpen az alábbi új szolgáltatások jelennek meg az attrakció kialakításával: szervezett, oktatási, ismeretterjesztő célú filmvetítés, állatsimogató, ismeretterjesztő rendezvények, előadások, környezeti nevelés (megvalósul a szórakoztatva tanítás feltételrendszere), valamint a térség vadállománya és természeti kincsei is bemutatásra kerülnek.
Lehetőség fog nyílni erre a célra kialakított helyiségekben szervezett, csoportok számára kézműves foglalkoztatások megtartására. Ökoturisztikai rendezvények megtartására éves szinten legalább 5 alkalommal kerül sor. A fejlesztés eredményeképpen egy látogató-és családbarát ökoturisztikai bemutatóhely, központ kerül kialakításra. Kialakításra kerültek továbbá a beruházás keretében a kötelező akadálymentesítési elemek is (akadálymentesített bejárat, valamint mosdó kialakítása; kiegészítő infokommunikációs tájékozódási elemek telepítése). A projektre vonatkozó környezetvédelmi és esélyegyenlőségi jogszabályok betartásra kerültek.
A tervezett fejlesztés 2020. október 31-ig készült el. A beruházásnak köszönhetően Tolna megyében új ökoturisztikai központ jött létre.